Bednařík: Bez komunikácie v podstate neexistuje vzťah
Základom partnerského vzťahu je
komunikácia. Na jednej strane ňou môžeme partnera zraniť, obviniť,
ponížiť, podráždiť, no môžeme ho ňou aj upokojiť, informovať, povedať mu svoje
očakávania i dať najavo, že počúvame tie jeho. V podstate bez komunikácie neexistuje
vzťah. Konštatoval to psychológ, rečník a spisovateľ Aleš Bednařík.
Neverbálna komunikácia má podľa odborníka výrazný vplyv špeciálne v interakcii medzi mužom a ženou. Zároveň však zdôrazňuje, že dôležitým faktorom je aj kontext, v ktorom sa odohráva. "Častokrát mužova neverbálna komunikácia v prípade, ak je ohnivejšia, máva rukami alebo zvyšuje hlas, môže spôsobovať oveľa častejšie interpretácie, že komunikácia mužov tohto štýlu je výhražná alebo agresívna. Avšak ten muž to tak ani nemusí myslieť. Takto si muži a ženy inak interpretujú neverbalitu napríklad v rámci ohrozenia a bezpečia," vysvetľuje.
Odborník zdôrazňuje, že neverbálnu komunikáciu je dobré vnímať a uvedomovať si jej vplyv na partnera. Radí, že ak má niekto sklony ohnivo diskutovať a mávať pri tom rukami, je lepšie si sadnúť a držať si ruky na stehnách, aby nepôsobil ohrozujúco.
V princípe si však myslí, že neverbálna komunikácia v bežnej interakcii skôr pomáha dokresľovať emocionálne rozpoloženie toho, s kým komunikujeme. Pri komunikácii sa ale sústreďujeme hlavne na obsahy slov, ich kontext a interpretáciu. "Naozaj, neverbálna komunikácia je doplnková. V istých fázach rozhovoru môže prevážiť, hlavne v nejakom emocionálnom ohrození. Keď sa necítime bezpečne, zameriavame sa výraznejšie na neverbálne signály. A častejšie ich vnímame paranoidnejšie a vzťahovačne," upozorňuje Bednařík.
Pod pojmom komunikácia si môžeme predstaviť všetko, čo vysiela nejakú informáciu druhej osobe či už vedome alebo nevedome. Je to od samotných slov až po neverbálnu komunikáciu. "Keď poviem slovo "pes", je to nejaký zvuk, ktorý opisuje zviera. Je to však aj o tej forme, ako to slovo poviem, akým prízvukom, akou hlasitosťou, závisí tiež od kontextu, v akých súvislostiach. Ak vyslovím slovo pes vonku večer, tak moja žena sa zľakne. Ale ak ide oproti nám pekný roztomilý s chvostom vrtiaci pes, tak pozornosť mojej ženy upúta príjemný objekt. Takže záleží aj od kontextu," upozornil psychológ.
Kontext zohráva podľa odborníka veľkú úlohu aj pri neverbálnej komunikácii. "Napríklad, keď si dopisujeme, tak neverbalita nie je žiadna. Záleží od kontextu. Ale keďže máme aj obraz, zvuk a nielen obsahy vyslovených slov, tak keď sledujeme partnera počas komunikácie - ako dvíha ruky, máva s nimi - tiež to má vplyv na to ako komunikáciu vnímame. Napríklad ako agresívnejšiu alebo miernejšiu. Komunikácia má verbálny aj neverbálny aspekt a tieto aspekty sa navzájom dopĺňajú častokrát vo veľmi šťavnatých a komplikovaných kombináciách. Veľmi záleží od toho, ako si druhá strana interpretuje slová, kontext a aj neverbálnu komunikáciu," uzavrel.
Kto je Aleš Bednařík?
Aleš Bednařík je psychológ, rečník, spisovateľ a hovorí o sebe, že je "happytarián" - venuje sa pozitívnej psychológii.
Jej história sa začala písať koncom 90. rokov na výročnej konferencii Americkej psychologickej asociácie. Keďže jej vtedajší prezident Martin Seligman upozornil na to, že výskumov o negatívnych emóciách je násobne viac ako o tých pozitívnych, rozhodol sa založiť samostatný vedný odbor – pozitívnu psychológiu. Tá vedeckými nástrojmi skúma, čo robí ľudí šťastnejšími a ich život lepším. Dá sa študovať aj na niektorých univerzitách, napríklad na Harvarde.
Pozitívna psychológia sa v poňatí Aleša Bednaříka nazýva Psychológia šťastia. Tento psychológ rád popularizuje vedecké výskumy súvisiace s poznaním človeka, ľudí, vzťahov a komunikácie. Následne ich prepája s praktickými zručnosťami ako žiť lepší, zmysluplnejší a šťastnejší život.