Mgr. Monika Himpánová, PhD.

Skončila doktorandské štúdium v odbore Politické vedy v Nitre. Už počas štúdia absolvovala viaceré stáže - na Veľvyslanectve SR v Londýne, Úrade vlády SR, rezorte diplomacie, na Slovenskom výbore pre UNICEF, či na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku. 

Od roku 2013 pracuje ako novinárka. Pôsobila v SME, z Francúzska prispievala aj do Denníka N po útoku na redakciu Charlie Hebdo v roku 2015 v Paríži. 

Vo Francúzsku pracovala v Maison de l´Europe Bordeaux Aquitaine. Zodpovedala za komunikáciu. 



O rok neskôr nastúpila ako redaktorka do Tlačovej agentúry SR. Na starosti mala okrem iného rezort diplomacie. Urobila desiatky rozhovorov napríklad s americkým historikom Timothy Sniderom vo Viedni, profesorom medzinárodných vzťahov na Harvardovej univerzite Stephenom Waltom, s v tom čase posledným žijúcim prokurátorom z norimberských procesov Benjaminom Ferenczom v New Yorku, či s vedkyňou Editou Révay, ktorá pracuje na výskume novej metódy v boji proti malárii v Afrike.

Ako spravodajkyňa absolvovala desiatky domácich a zahraničných pracovných ciest s predstaviteľmi štátu. Správy posielala okrem iného z Bruselu z pravidelných summitov, z parlamentných volieb v Londýne, zo stretnutia s americkým prezidentom vo Washingtone, či s ruským prezidentom v Moskve, z intronizácie japonského cisára v Tokiu, zo stretnutia s pápežom Františkom z Vatikánu, či zo služobnej cesty hlavy štátu zo Soulu, Nairobi, z Mexika a z niekoľkých Valných zhromaždení OSN v New Yorku. Dva týždne ako spravodajkyňa strávila aj v Číne. 

Vedúcou Zahraničnej redakcie TASR sa stala v roku 2017. Vedie kolektív vyše 30 redaktorov v dôsledku čoho sa rozhodla absolvovať akreditovaný kurz mediácie, aby získala profesionálne zručnosti na predchádzanie resp. zvládanie konfliktov, ktoré vo väčšej či menšej miere sú súčasťou jej každodenného pracovného života. "Domnievam sa, že dobrý vedúci pracovník musí byť aj mediátorom," konštatovala.  Kurz ju natoľko oslovil, že sa rozhodla mediácii venovať aj po jeho úspešnom ukončení.

Ako mediátorka vykonáva činnosť podľa zákona o mediácii. Má osvedčenie o úspešnom absolvovaní odbornej prípravy mediátora a o vykonaní odbornej skúšky. Po splnení príslušných zákonných povinností ju zapísali do registra mediátorov vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR pod evidenčným číslom 2259.  

Ako vedúca zahraničnej redakcie napísala európsky grant ku Konferencii o budúcnosti Európy v roku 2021, ktorý skončil v hodnotení na druhom mieste v EÚ a bol podporený plnou žiadanou sumou. Takmer rok projekt viedla ako projektová manažérka - koordinovala administratívnu a spravodajskú zložku projektu a robila produkciu 10 televíznych relácií.  

Popri práci sa venovala aj výskumnej činnosti zahraničnej služby SR. Je spoluautorkou publikácie Osobnosti diplomacie Slovenskej republiky. Ako prvá na Slovensku komplexne spracovala formovanie zahraničnej služby SR do roku 1994 z vyše 10.000 archívnych materiálov rezortu diplomacie. Predhovor k publikácii napísal bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Súčasťou publikácie je aj dokument, v ktorom spovedá všetkých dovtedajších ministrov zahraničných vecí. Kniha slúži na študijné účely a ako podklad pre ďalší výskum. Je súčasťou knižníc slovenských kultúrnych inštitútov - v Prahe, v Paríži, v Jeruzaleme, v Budapešti, v Berlíne, vo Varšave, vo Viedni, v Moskve a v Ríme.