Mózsi: Pre dieťa po rozvode rodičov je najnáročnejšie očierňovanie matky či otca, ako zvládne ich rozchod závisí od jeho citlivosti a veku
Obdobie po rozvode rodičov je pre
dieťa všeobecne náročné. Ak by som však mala poukázať na tie momenty, ktoré sú pre
neho najnáročnejšie a ktoré majú na neho negatívny vplyv, tak sú dva – keď
dieťa musí čeliť ľútosti, inakosti, odcudzovaniu, predsudkom zo strany okolia a
keď musí čeliť očierňovaniu rodiča zo strany okolia alebo priamo od druhého
rodiča. Myslí si to psychologička a
absolventka psychoterapeutického výcviku rodinnej terapie podľa Satirovej a
Waldorfskej pedadogiky Martina Mózsi z organizácie FamilyExpert. Zároveň
upozorňuje aj na to, že negatívny vplyv bude mať na dieťa z rozvedenej
rodiny aj to, ak ho bude spoločnosť vyčleňovať a odmietať.
Podľa nej je veľmi dôležité ako sa vonkajší svet popasuje so skutočnosťou, že sa životná situácia dieťaťa zmenila. "Či prijmú dieťa aj keď sa rozviedli rodičia, aj keď teraz zrazu býva a žije inde alebo na dvoch miestach. Je to veľmi dôležité preto, lebo dieťa si stále buduje sebaobraz a sebahodnotu zvonka. To, čo prichádza zvonka, si potom zvnútorňuje. Keď mu z okolia prichádzajú povzbudivé, láskavé slová, slová vyjadrujúce ústretovosť, nehu, záujem, opateru a nie ľútosť, strach, odcudzovanie alebo odmietanie, tak má veľkú šancu situáciu veľmi dobre zvládnuť. Náročné to býva, keď naozaj podporu zvonka nemá," zdôraznila psychologička.
Zdroj: Ilustračná foto Pixabay
Zároveň poukázala na to, že pre dieťa je ešte náročnejšie, keď musí priamo čeliť očierňovaniu rodiča či už zo strany starých rodičov, súrodencov, strýka, susedov alebo priamo zo strany druhého rodiča. Odborníčka vysvetľuje, že je to pre dieťa veľmi náročné z toho dôvodu, že všetci ľudia vrátane detí majú okrem univerzálnych aj špecifické túžby. "Každý človek má v sebe vrodenú špecifickú túžbu. Sú štyri špecifické túžby - byť milovaný a milovať mamu, byť milovaný a milovať otca, tretia túžba je byť milovaný samým sebou a milovať a byť milovaný spriaznenou dušou. Keď sa pozriete na tieto štyri túžby, vidíte, že tam nie je túžba byť milovaný rodičom, ale je tam túžba byť milovaný mamou a otcom. Takže pre zdravý duševný a psychický vývin človeka je naozaj dôležitý vzťah dieťaťa k mame a aj k otcovi," spresnila Mózsi.
Táto skutočnosť podľa nej nadväzuje aj na ďalšie túžby - na to, aby sme mohli milovať samých seba, potrebujeme milovať a byť milovaný mamou i otcom. Až potom môžeme milovať seba a svoju spriaznenú dušu. "Čiže, ak sa nám rozpadá partnerstvo, strácam lásku svojej spriaznenej duše a cítim sa nemilovaná, potom to prichádza. Často dnes čítame, že je dôležité mať sa rád, dať lásku najprv sebe, aby sme ju potom mohli dať partnerovi. Častokrát prichádzate na terapiu s tým, že ste sa málo milovali alebo starali o seba. Keď však potom idete ešte ďalej, tak zistíte, že existujú rôzne prístupy a príčiny. Môžete ísť do detstva a prídete na to, že ste potrebovali byť milovaná od mami, od otca takto a takto a toto mi v živote chýbalo," spresňuje.
Zároveň vysvetľuje, že nie je to len o tom, že ľudia potom pociťujú vplyvy týchto nedostatkov lásky aj v dospelosti v podobe napríklad nefunkčných partnerstiev, ale podstata spočíva v tom, že keď dieťa necíti, že je milované mamou alebo otcom, v živote stráda.
"Čo sa deje, keď očierňujeme
jedného alebo druhého rodiča? Zrazu to, čo má v sebe dieťa prirodzene
a zdravo nastavené, že chce resp. potrebuje milovať jedného aj druhého
rodiča pre svoje zdravie, sa naruší. Zrazu dostane od okolia informáciu, že
tento človek je zlý. Dieťaťu tým vytvoríte obraz, ktorý mu bude brániť
v tom, aby mohol milovať svojho rodiča a vzniká v ňom vnútorný
konflikt," uviedla psychologička, ktorá tiež dodala, že práve ten
vnútorný konflikt je pre deti veľmi náročný na spracovanie.
"To, ako deti znášajú a zvládajú rozvod, je veľmi individuálne. Závisí to napríklad od miery ich citlivosti, vnímavosti a možno aj miery nejakej závislosti a pripútanosti k rodičovi. To je jeden faktor. Ďalším veľkým faktorom je vek. Veľmi závisí, ako bude dieťa zvládať rozvod podľa toho, aký má vek," konštatovala psychologička.
Poukázala i na individuálnu špecifickosť dieťaťa v podobe napríklad toho, ako znáša zmeny, resp. straty, ako je schopné spracovávať náročné situácie a aké má dieťa svoje vnútorné a tiež vonkajšie zdroje v okolí, ktoré ho dokážu podržať. Uvedené faktory taktiež zohrajú podľa nej významnú úlohu v tom, ako dieťa dokáže zvládnuť rozvod.
Dospelí by si podľa Mózsi mali uvedomiť, že dieťa je iné ako dospelý človek. Dospelí už podľa odborníčky majú vybudované skúsenosti, zážitky, intelekt a aj vôbec nejaký duševný vývin, v rámci ktorého si dokážu s rôznymi duševnými situáciami poradiť. Dieťa je na rozdiel od dospelého podľa nej na tom celkom inak. "Chýbajú mu tieto vnútorné zdroje. Samozrejme, že každá skúsenosť ho nejakým spôsobom pripravuje na životné udalosti, ale bez skúseností, bez tých vlastných zdrojov, ktoré sa nám ukazujú až v tej situácii, to nejde urobiť. A keďže dieťa je vo vývine, potrebuje veľa podpory zvonka. Náročné je pre neho práve to, keď podporu nedostáva," uzavrela.
Kto je Martina Mózsi?
Psychologička, absolventka psychoterapeutického výcviku rodinnej terapie podľa Satirovej a Waldorfskej pedagogiky z organizácie FamilyExpert.
V organizácii experti poskytujú odborné služby zamerané na starostlivosť o deti po rozchode rodičov. Venujú sa téme ako vychovávať deti po rozchode, ako čo najlepšie nastaviť systém v prípade výlučnej, striedavej, či spoločnej osobnej starostlivosti, ako zladiť záujmy oboch rodičov, ktorí sa chcú podieľať na výchove dieťaťa a ako pracovať na dobrom vzťahu s dieťaťom.
Zdroj: Archív M. M.